Оборище-Oborishte

Oboriszte

Rejon Oboriszte – rejon w obwodzie miejskim Sofii, w Bułgarii. Populacja wynosi 36 000 mieszkańców. Burmistrz – Penka Armenkowa.

Historia dzielnicy wiąże się nierozerwalnie z historią Sofii. Miasto zostało założone przez Rzymian i nazywano je wówczas Serdica. Od roku 808 leży w granicach Bułgarii, a od końca XIV wieku znajduje się pod władaniem tureckim. Miasto zmieniło wówczas swój wygląd i przybrało zdecydowany charakter orientalny.
W roku 1879 w wyniku wojny Rosyjsko-Tureckiej kończy się panowanie tureckie
i Sofia zostaje stolicąpaństwa bułgarskiego. W czasie II wojny światowej Bułgaria była sprzymierzeńcem nazistowskich Niemiec, co doprowadziło do ciężkich bombardowań alianckich w latach 1943-1944.
Pod koniec wojny Bułgaria została zdobyta przez armię sowiecką i Sofia stała się stolicą komunistycznej Ludowej Republiki Bułgarii. Po roku 1989 Bułgaria wyzwoliła się spod wpływów sowieckich, a w roku 2007 przystąpiła do Unii Europejskiej.

Oboriszte to centrum Sofii, gdzie znajduje się wiele instytucji kulturalnych i budynków administracji państwowej. Jest to nowoczesna dzielnica Sofii, ale jednocześnie chlubiąca się licznymi budynkami o charakterze zabytkowym.

Znajdują się tu m.in. budynki rządowe, w tym gmach Zgromadzenia Ludowego, siedziba Prezydenta, Rada Ministrów i budynki poszczególnych Ministerstw, Sąd Najwyższy, siedziba Prokuratora Generalnego i wiele innych, a także instytucje centralne takie jak Główny Urząd Statystyczny czy centrala Służb Miejskich, Główna Izba Handlowa, Biuro ds. Prywatyzacji i Biuro Współpracy Międzynarodowej czy Akademia Medyczna, Teatr Narodowy i wielki stadion sportowy.

Większość gmachów pochodzi z lat 80 XIX wieku, kiedy Bułgaria zrzuciła jarzmo okupacji tureckiej i stolica – Sofia – zaczęła się gwałtownie modernizować, sięgając po przykłady architektury obowiązujące w Europie Zachodniej. Najczęściej zresztą były to dzieła architektów zagranicznych, głównie z terenów monarchii austro-węgierskiej, Niemiec, Włoch czy Polski. W roku 1981 został oddany do użytku Narodowy Pałac Kultury, uważany za symbol nowoczesnej Bułgarii.

obor3

Centrum Sofii podlega stałej reorganizacji. Od roku 1998 funkcjonuje metro, ale jednocześnie odnawia się tradycyjne budynki, np. Targ Kobiecy czy Łaźnie Mineralne.