7. Festiwal Filmowy EMIGRA w Berlinie

Filmowa podróż dookoła świata z polskimi laureatami Oscarów i hollywoodzką muzyką Krzysztofa Komedy

Od 6 do 8 grudnia 2019 po raz trzeci zagości Festiwal EMIGRA w Berlinie. EMIGRA  jak sama nazwa wskazuje to festiwal emigrantów, a w tym szczególnie polskich emigrantów. EMIGRA odkrywa Polaków, którzy mieszkając za granica zdobywają największe nagrody filmowe takich jak Piotr Fudakowski z Wielkiej Brytanii reżyser filmu Tajemniczy sojusznik i zdobywca Oscara za film Tsotsi czy Adriana Kulig – producentka krótkiego metrażu Ostatni dzień lata, który otrzymał tzw. Kiddy Oscar. Jak co roku okrążymy z EMIGRĄ na ekranie całą kulę ziemską, bo Polacy mieszkają w najdalszych zakątkach świata. Tematem przewodnim 7. Festiwalu  EMIGRA jest  twórca na emigracji. Dzięki nowemu partnerowi jakim jest największa instytucja kulturalna Mazowsza  – Mazowiecki Instytut Kultury  (MIK) – EMIGRA  staje się festiwalem interdyscyplinarnym, w którym pokazy filmowe połączone są z spotkaniami literackimi i koncertami tworząc w ten sposób wyjątkowe wydarzenia artystyczne. Przykładem tego rodzaju eventu jest EMIGRA – KOMEDA – koncert muzyki Krzysztofa Komedy w wykonaniu wybitnego saksofonisty Leszka Żądło z Monachium,  spotkanie z przybranym synem Krzysztofa Komedy Tomaszem Lachem oraz projekcja filmu Claudii Buthenhoff-DuffyKomeda – muzyczne ścieżki życia. W części literackiej 7 EMIGRY polscy pisarze  -Manuela Gretkowska z Polski, Grażyna Plebanek z Belgii, Romuald Mieczkowski z Wilna,  Brygida Helbig i Stanisław  Strasburger z Berlinabędą dyskutować  z publicznością na temat podwójnej tożsamości.

Główna edycja Festiwalu Filmowego EMIGRA odbyła się w październiku w Warszawie. Na tegoroczny konkurs 7 Festiwalu EMIGRA wpłynęło ponad 40 filmów z całego świata. Grand Prix 7 EMIGRY otrzymał film Zaćmienia zrealizowany przez polsko-fińskie małżeństwo Oliwię i JeremaTonteri. Na zakończenie 7 EMIGRy berlińska publiczność będzie miała niepowtarzalną okazję posłuchać utworów z płyty „Miss B.“ w wykonaniu ich autora Leszka Żądło i razem powspominać Barbarę Kwiatkowską-Lass – bohaterkę filmu Ewa chce spać i matkę znanej niemieckiej aktorki Kathariny Böhm.

Każdy, kto chce zobaczyć i poczuć jak żyje się za granicą, ma szanse to przeżyć na 7 EMIGRZE  w Berlinie. Zapraszamy serdecznie Państwa na nasze wspólne długie  rozmowy w atmosferze  EMIGRAcyjnego Klubu Filmowego. Na wszystkie pokazy filmowe poza otwarciem festiwalu i uroczystością wręczania nagród wstęp jest wolny, a wszystkie filmy wyświetlane są w wersji oryginalnej z angielskimi napisami.

Agata Lewandowski

Festiwal EMIGRA                                                                                                                               dyrektor@emigra.com.pl

0049 15238721764

0048 881 206 203

www.emigra.com.plwww.mik.waw.pl