Apel: Uchodźcy

Szanowni Państwo, Drodzy Przyjaciele, Koleżanki i Koledzy, Znajomi i Solidarni Ludzie!

 

Zwracam się z apelem o wsparcie akcji dobroczynnej na rzecz uchodźców. Akcja polega na zbieraniu datków pieniężnych, różnego rodzaju talonów, bonów, darmowych wejściówek na baseny, do akfarium, do ZOO, do muzeum, na wystawy, na koncerty, etc. Szczególnie dla dzieci: np. do Legolandu, na Wieżę Telewizyjną, FEZ (Freizeit und Erholungszentrum), na przedstawienia tetralne (np. kukiełkowe) i wszlkiego rodzaju imprezy umilające życie i odciążające od monotonności pobytu w ośrodku dla uchodźców. Od dwóch miesięcy pracuję w takim ośrodku w dzielnicy Weißensee przy Woelckpromenade 11. Określenie ośrodek, czy jak oficjalnie używa się nazwy Heim, jest moim zdaniem zbyt wygórowane. Jest to po prostu szkolna hala sportowa zaadeptowana na potrzeby ok 100 osób. Krótko mówiąc brakuje po trochu wszystkiego, grono wolontariuszy robi co może by urozmaicić mieszkańcą czas jednak nie stać większości na korzystanie z innych ogólnie dostępnych form rozrywki i rekracji.

Jeśli jesteście gotowi wesprzeć akcję, proszę pamiętać o tym, że do większości aktywności potrzebna jest zawsze osba towarzysząca, w wypadku dzieci osoba dorosła, bardzo często dwie gdyż oprócz rodzica nieodzowna jest osoba znająca język, miasto i jego rytm. Byłoby świtenie by te osoby miały również zapewnione np. darmowe wejście.

Ta akcja jest moją prywatną inicjatywą i w porozumieniu z Polską Radą Społeczną, której byłem wieloletnim pracownikiem i wciąż jestem jej członkiem, uzgodniliśmy, że najprościej będzie ewentualne datki pieniężne przelewać na konto wpłat darowizn tej właśnie organizacji:

 

Polska Rada Społeczna

http://www.polskarada.de

Oranienstrasße 34, 10999

Tel.:     0049 30 / 6151717 
Fax:     0049 30 / 61659288 
E-mail:   polskarada@polskarada.de

Konto:
Polnischer Sozialrat e.V
Deutsche Kreditbank AG Berlin
IBAN: DE 5512 0300 0000 1838 8303
BIC: BYLADEM 1001

Tytuł przelewu: Filet-Refugees

Natomiast jeśli chodzi o talony, bony, wejściówki itd. proszę o kontakt ze mna lub o przysyłanie mi ich na mój prywatny adres albo poinformowanie mnie gdzie można je ewentualnie odebrać. Możliwość odbioru „przy wejściu/kasie” jest tez dobra. Wraz z Polską Radą Społeczną gwarantujemy uczciwość i wgląd do dokumentacji wszystkich wydatków. Proszę nie czuć się zobowiązanym do odpowiedzi/odzewu na mój apel. Proszę również o powstrzymanie się od politycznych komentarzy negujących słuszność takiej inicjatywy.

Z serdecznym braterskim pozdrowieniem „aby do woisny !” Andrzej “filet” Fikus

Andrzej Fikus

Böhmische Str. 48/ II

12055 Berlin

Tel. 030 61 35 900

Mobil: 0172 32 10 815

E-Mail : filetosz@yahoo.de