Czerwiec w Polsce – fakty, wydarzenia

Czerwcowe wydarzenia, fakty, rocznice…

4 czerwca Dzień Wolności i Praw Człowieka

 W 1989 roku przeprowadzono pierwsze częściowo wolne wybory parlamentarne. Według zasad ustalonych podczas słynnych obrad Okrągłego Stołu, władze komunistyczne pozwoliły opozycji na obsadzenie części miejsc w sejmie i senacie. W tym celu zorganizowano pierwsze od ponad 40 lat demokratyczne wybory, w których wygrali oczywiście opozycjoniści.

Miażdżące zwycięstwo opozycji doprowadziło do stworzenia nowej sytuacji politycznej w Polsce co faktycznie oznaczało koniec komunizmu w naszym kraju. Na pamiątkę wyborów czerwcowych, w 2013 Sejm RP ustanowił 4 czerwca dniem Dniem Wolności i Praw Obywatelskich.

 

DNI MORZA SAIL SZCZECIN 2019

W dniach 14-16 czerwca 2019 r. odbędą się Dni Morza Sail Szczecin 2019, czyli żeglarska impreza przyciągająca każdorazowo tłumy turystów. W Szczecinie pojawią się liczne jednostki pływające z całego świata. Wały Chrobrego oraz Łasztownia ponownie ugoszczą jedne z największych żaglowców świata, które nie tylko będzie można podziwiać, ale również i zwiedzić. Dodatkowo organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji , wśród których znajdą się między innymi: liczne stoiska z pamiątkami, wesołe miasteczko, strefa dziecięca, festiwal rzeźb z piasku, koncerty, stare jednostki pływające, a także gość specjalny jeden z największych żaglowców świata – Hiszpański czteromasztowy szkuner –  Juan Sebastian de Elcano, który po raz pierwszy zawita do Polski.

Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki OPOLE 2019

 

Szykuje się mocny start Festiwalu. 14 czerwca w koncercie „OD OPOLA DO OPOLA” wezmą udział m.in.: Tulia, Kortez, Roksana Węgiel, Lanberry czy Varius Manx. W drugiej części, podczas koncertu „Debiuty”, widzowie usłyszą zwycięskie konkursowe piosenki m.in. w wykonaniu wokalistów popularnego programu „Szansa na Sukces. Opole 2019”.

15 czerwca, w sobotę Festiwal rozpocznie się od koncertu konkursu „Premier”. Zwycięzcę tego plebiscytu wyłoni jury oraz widzowie telewizyjnej „Jedynki” w głosowaniu SMS.

Druga część koncertu „WALIZKI MOJE PEŁNE SNÓW…”, CZYLI PODRÓŻ POETY przeniesie widzów w świat piosenki literackiej i kabaretowej. Wśród Gwiazd zobaczymy m.in. Olgę Bończyk, Marka Kaliszuka, Macieja Miecznikowskiego, Katarzynę Dąbrowską oraz Łukasza Zagrobelnego. Zaśpiewają oni m. in. piosenki Jeremiego Przybory, Agnieszki Osieckiej, Marka Grechuty i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

„NIE PYTAJ O POLSKĘ #30LATWOLNOŚCI” to wyjątkowy niedzielny koncert, w którym wystąpią artyści urodzeni po 1989 roku. Będą to m.in. Michał Szpak, Margaret, Sarsa, Natalia Nykiel czy Dawid Kwiatkowski. Na scenie wystąpią gwiazdy polskiej piosenki, które zaśpiewają nagrane w ostatnim trzydziestoleciu przeboje, m.in.: De Mono, Kobranocka, Krzysztof Cugowski, Katarzyna Cerekwicka i Piotr Rubik.

The Dumplings, Basia Wrońska, Rebeka czy Tomek Lipiński to czołowi artyści poniedziałkowej SCENY ALTERNATYWNEJ TVP KULTURA. Motywem przewodnim koncertu 17 czerwca będzie 60. lat polskiego rocka. Młodsze pokolenie zaśpiewa najpopularniejsze rockowe utwory: od big-beatu lat sześćdziesiątych, przez rock progresywny lat 70., scenę punkową, liryczne oblicze lat dziewięćdziesiątych, po to, co w gitarowym graniu ostatnich lat najważniejsze. Artyści zaprezentują się także we własnym repertuarze.

 

Polsko-Niemieckie Dni Mediów we Wrocławiu

13 – 14 CZERWCA 2019

 

CZY EUROPA SIĘ ROZPADA?

W ostatnich miesiącach dokonały się istotne zmiany na scenie politycznej niemal każdego pań-stwa w Unii Europejskiej. Wzrasta znaczenie partii i ruchów populistycznych, skrajnie prawico-wych, które reprezentują odmienne wizje dalszego procesu integracji w ramach Unii Europejskiej. Obecne badania opinii publicznej wskazują, że w przyszłym Parlamencie Europejskim będą one odgrywały coraz większą rolę. W obliczu tego zwiększa się niepewność co do kierunku dalszego rozwoju Unii Europejskiej. Problemy związane z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, re-perkusje kryzysu migracyjnego, napięte relacje transatlantyckie, których przejawem są konflikty związane z polityką handlową i spory dotyczące przyszłości NATO, a także skutki wyjścia Stanów Zjednoczonych i Rosji z traktatu rozbrojeniowego INF – wszystkie te wyzwania wymuszają na UE i jej państwach członkowskich szybką i zdecydowaną reakcję. Niepewność polityczna zwią-zana z niemożliwością dokonania przybliżonej nawet prognozy nadchodzących wyniku wyborów do Parlamentu Europejskiego powoduje konieczność rozważenia i analizy różnych scenariuszy. Niewykluczone, że nadchodzące zmiany doprowadzą do pogłębienia się chaosu w Europie, który sprawi, że dojdzie do osłabienia Unii Europejskiej lub potrzeby dokonania dogłębnych zmian jej funkcjonowania. Zaproszeni goście – dziennikarze i politycy – rozmawiać będą o konstelacji politycznej po wybo-rach do Parlamentu Europejskiego. Po raz pierwszy w Polsko-Niemieckich Dniach Mediów udział wezmą także uczestnicy z Francji i Włoch, aby uzupełnić spektrum opinii o wyborach i przyszłości UE. Debatę otwierającą konferencję poprowadzą Emily Schulteheis i Barbara Włodarczyk.