Fotorelacja z wernisażu wystawy w Ratuszu Kreuzberg – Innowacja i tradycja

W ramach Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego  Stowarzyszenie Miast Partnerskich Szczecin – Berlin we współpracy z Deutsches Kulturforum östliches Europa zorganizowało wystawę  “Henrich Brunsberg -późnogotycka architektura ceglana na Pomorzu i w Marchii Brandenburskiej”. Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się  26 marca, wystawa potrwa do 16 kwietnia i można ją zwiedzać w dni robocze od 7 rano do 19.

W części oficjalnej wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia, Dorota Kot powitała publiczność i specjalnych gości. Po powitaniu głos zabrali Knut Mildner-Spindler historyk, wiceburmistrz dzielnicy Friedrichshain-Kreuzberg, Claudia Tutsch z Deutsches Kulturforum östliches Europa, Gernot Ribka z Deutsch-Polnische Gesellschaft Berlin. Jednak najważniejszym punktem programu wernisażu było tzw. oprowadzanie kuratorskie. Autor wystawy, history Dirk Schumann z ogromną pasją, dowciepnie i żywo opowiedział zebranym o architekturze gotyckiej w ogóle, a specjalnie o osiągnięciach Hinricha Brunsberga.

Henryk Brunsberg (ur.  ok. 1350 r, zm. po 1428) jest jednym z najwybitniejszym architektów poźnogotyckich i jednym z niewielu znanych z imienia budowniczych, działających w zakresie ceglanego na południowym pobrzeżu Bałtyku.

Punktem wyjścia, łączącym charakterystyczne rozwiązania architektoniczne z jego imieniem jest inskrypcja na brandenburskim kościele św. Katarzyny, która wzmiankuje Brunsberga jako budowniczego kościoła. Najwcześniej charakterystyczne dekoracje brunsbergowskie z bogato profilowanych kształtek, filigranowych maswerków i ozdobnych szczytów z palonej cegły wprowadzono na ukończonym około 1398 roku chórze kościoła Mariackiego w pomorskim Stargardzie Szczecińskim.

Poza Brandenburgiem budowle o porównywalnej formie występują również w Szczecinie, Chojnie, Prenzlau, Gardźcu (Gartz) i w Tangenmünde. Są przykładami największego rozkwitu późnego gotyku w tym rejonie.

Celem wystawy jest przedstawienie na przykładach tych budowli typowych dla Brunsberga rozwiązań  formalnych oraz pokazanie, że Marchia Brandenburska i Pomorze około roku 1400 należały do jednolitego okręgu kulturowego.

Henryk Brunsberg był jednak jedyną postacią, pełniącą funkcję kierowniczą na wymienionych budowach. W roku 1411 w Brandenburgu działał szczeciński budowniczy Nikolaus Craft, a w 1412 roku w Prenzlau pochodzący również ze Szczecina i zapewnie spokrewniony z Henrykiem Claus Brunsberg, którzy odpowiedzialni byli za nowoczesną technologię oraz chaarakterystyczne dekoracje.

Wystawa fotograficzna „Innowacja i tradycja – Henryk Brunsberg i późnogotycka architektura ceglana na Pomorzu i w Marchii Brandenburskiej” przygotowana została przez Niemieckie Forum Kultury Srodkowej i Wschodniej/ Deutsches Kulturforum östliches Europa przy współpracy z Muzeum Narodowym w Szczecinie oraz Archidiecezją Szczecińsko – Kamieńską i prezentowana będzie w Polsce i Niemczech jako wędrowna wystawa w kooperacji z Muzeum Narodowym w Szczecinie oraz Muzeum Pomorza/ Pommersches Landesmuseum w Greifswaldzie/ Pommersches Landesmuseum w Greifswaldzie. Zdjęcia wykonał berliński fotograf Thomas Voßbeck, wystawę na zlecenie Forum Kultury opracował Dirk Schumann.

Wystawie towarzyszy katalog w języku polskim (numer specjalny Zeszytów Chojeńskich) i niemieckim. Oba można nabyć (cena 10 euro) – trzeba napisać maila do przewodniczącej Stowarzyszenia, Ewy Marii Slaskiej.

Adres wystawy: Rathaus Kreuzberg, I piÄtro, Yorckstraße 4-11, 10965 Berlin-Kreuzberg.