Koncert Muzyki Polskiej z okazji 100. rocznicy Niepodległości Polski

Z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości zapraszamy na koncert muzyki polskiej w niedzielę 25 listopada 2018 r.,  godz. 17.00,

Französische Friedrichstadtkirche, Gendarmenmarkt 5, 10117 Berlin
Rezerwacja bezpłatnych zaproszeń:
biuro.bundeshaus@gmail.com lub tel. 030 186 811 4183 (od 10 do 14)

Wystąpi znana nam już Orkiestra Kameralna “Academia” pod dyrekcją  prof. Bohdana Boguszewskiego z pianistą Sławomirem Wilkiem.
W programie utwory: Ignacego Jana Paderewskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara.

Narodowe Święto Niepodległości jest najważniejszym polskim świętem narodowym, obchodzonym 11 listopada na pamiątkę odzyskania przez Polskę po 123 latach niewoli niepodległości w 1918 roku. 11 listopada 1918 roku w miejscowości Compiégne pod Paryżem przedstawiciele Niemiec podpisali rozejm, oznaczający zakończenie I wojny światowej. Wcześniej rozpadło się państwo Habsburgów – Austro-Węgry i Sowieci zlikwidowali imperium rosyjskie. Wszystkie te zdarzenia utorowały Polakom drogę do niepodległości. 10 listopada 1918 roku do Warszawy powrócił z internowania w twierdzy w Magdeburgu Komendant I Brygady Legionów Polskich, Józef Piłsudski. Rada Regencyjna rozwiązała się, przekazując mu pełnię władzy państwowej i wojskowej. Piłsudski został mianowany Naczelnikiem Państwa. Powstała Druga Rzeczpospolita.

Podczas niemieckiej okupacji oraz w okresie Polski Ludowej rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę nie była obchodzona, w r. 1989 Sejm RP przywrócił święto 11 listopada i ustanowił je dniem wolnym od pracy.