List do Ministra Sprawiedliwosci RP

Podpisujemy się pod tym listem!
polnkongPOLNISCHER KONGRES IN DEUTSCHLAND E.V ● KONGRES POLONII NIEMIECKIEJ T.Z.

Käthe-Kollwitz-Str. 12, 66787 Wadgassen / Tel.: +49 6898 1690101/ Mobile: +49 171 26 23 234 / Fax :03212 137 44 18

kongrespol@gmail.com / www.kongrespn.org

Wadgassen, 10.09.2016 r.

Minister Sprawiedliwości
Rzeczpospolitej Polskiej
Pan Zbigniew Ziobro

Szanowny Panie Ministrze,

Z niedowierzyniem przeczytaliśmy informacje z dnia 9 września br. na wielu portalach internetowych na przykład Wprost lub TV Republika o zdarzeniu z dnia 8 września, które miało miejsce w komunikacji miejskiej w Warszawie. Wstrząsające jest że za używanie jezyka obcego, języka niemieckiego został pobity profesor Instytutu Historycznego UW Pan Jerzy Kochanowski.

Uważamy, że godzi to zarówno w spokój i porządek społeczny, jak i poczucie bezpieczeństwa ludzi znajdujących się w miejscach publicznych. Stanowi także negatywny element w kontaktach między krajami najbliższego sąsiedztwa. Podważa także tradycyjną polską gościnność (profesor Kochanowski rozmawiał ze swoim gościem z Jeny w języku w jakim był w stanie się z nim porozumieć).

Równie dobrze można sobie wyobrazić sytuajcę, w której przedstawiciele Polonii zaproszą do Polski bądź polecą Polskę na przykład swoim niemieckim przyjaciołom, którzy za to mogą zostać pobici w środkach komunikacji miejskiej, czy po prostu na ulicy.

Będziemy wdzięczni za ukaranie sprawcy tego odrażajacego zdarzenia zgodnie z polskim kodeksem i szkodliwością społeczną czynu oraz poinformowanie o tym fakcie szerokich kregów opinii publicznej, tak by pobicie to nie wpłynęło negatywnie na obraz Polski i Polaków w świecie oraz na propagowanie odwiedzania Polski wśród obywateli innych krajow Unii Europejskiej.

Z wyrazami szacunku

przewodniczący Polskiego Towarzystwa Medycznego w Niemczech
przewodniczący Kongresu Polonii Niemieckiej oraz
wiceprzewodniczący Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych
dr med. Bogdan Miłek