Czerwiec – najciekawsze wydarzenia i miejsca w Berlinie!

BERLIN CITY LIVE! POLONIA LIVE!

 

Co? Gdzie? Kiedy? Najciekawsze wydarzenia i miejsca w Berlinie. Wstęp wolny!

 

  1. Juni 2018 – 9.09.2018; Wystawa fotograficzna „Nelson Mandela zum 100. Geburtstag“ Louise Gubb i Jürgen Schadeberg

Adres: Willy-Brandt-Haus,Stresemannstraße 28, 10963 Berlin , Ausweis erforderlich

Nelson Mandela zaliczany jest do największych przywódców ruchu przeciw apartheidowi, działacz na rzecz praw człowieka, mąż stanu, laureat Pokojowej Nagrody Nobla. Od 2010 r. decyzją ONZ 18 lipca, dzień urodzin legendarnego bojownika w walce z apartheidem, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Mandeli. ONZ wzywa, by tego dnia ludzie poświęcili ze swojego czasu 100 minut na dobre uczynki, które poprawiłyby dolę innych. Sto  minut dobroczynności ma symbolizować 100 lat, jakie Mandela poświęcił na walkę z rasową dyskryminacją i niesprawiedliwością społeczną.

 

  1. Juni bis 1. Juli 2018; Wystawa WORLD PRESS PHOTO 2018

Willy-Brandt-Haus, Stresemannstraße 28, 10963 Berlin
Wtorek – Piątek  12 do 20 Uhr Ausweis erforderlich

World Press Photo to najbardziej prestiżowy konkurs fotografii prasowej. Wystawa pokazuje zwycięskie zdjęcia konkursu World Press Photo 2018. Przejmujące fotografie pokazują, jak dobrze nam żyć w spokojnym miejscu. Zdjęcie wenezuelskiego fotografa Ronaldo Schemidta z agencji AFP przedstawiające płonącego demonstranta podczas starć z siłami rządowymi w Caracas zostało wybrane Zdjęciem Roku 2017.

 

21 czerwiec 2018;  Bonjour au Soleil!Powitanie do słońca!

Die Fête de la Musique odbywa się w Berlinie od 1995 roku

Początek Lata na 100 berlińskich estradachi wielu ulicach w całym mieście muzycy uczestniczą w uroczystościach za darmo i oferują swoją muzykę.Ten wynalazek z Francji obchodzony jest w Berlinie od 1995 roku.Laypeople i profesjonaliści wszystkich stylów muzycznych są zaproszeni do przedstawienia swoich umiejętności publicznie bezpłatnie i za darmo. Dzięki wyjątkowi dla muzyki ulicznej, muzyka może być odtwarzana akustycznie na publicznych ulicach, placach i terenach zielonych w całym Berlinie 21 czerwca od 16 do 22, pod warunkiem, że nie zakłóca to instytucji wartych ochrony, takich jak szpitale, szkoły lub miejsca pamięci. W 1984 r. Pierwsze Fête miało miejsce poza Francją w Liège / Belgia.Od 1985 roku, “Europejskiego Roku Muzyki”, rozprzestrzenia się na różne granice państw.Tymczasem Fête obchodzone jest na całym świecie, w Niemczech w ponad 50 miastach i społecznościach na pokładzie.Berlin jest tutaj od 1995 roku!

 

22-24 czerwca 2018 r;  48. Stunden Neukölln

Gdzie: różne miejsca w Neukölln
Więcej informacji:www.48-stunden-neukoelln.de

Motto tegorocznej edycji: Nowa autentyczność. 48 godzin Neukölln to największy festiwal sztuki i kultury w Berlinie, który odbędzie się w 2018 roku po raz 20.Dzięki zdecentralizowanej, niezakłóconej koncepcji festiwalowej, otwartej dla profesjonalnych artystów i osób zmieniających karierę, 48-godzinny Neukölln od 1999 r. był na czele oddolnego zrozumienia kulturowego, często przywoływanego i dyskutowanego.Festiwal opiera się na zaangażowaniu i inicjatywie uczestniczących aktorów, którzy zazwyczaj realizują swoje wydarzenia bez wsparcia finansowego – i zwykle bez znaczących dodatkowych dochodów.

 

30. Czerwca do  1.Sierpnia 2018; Bergmannstraßenfest in Kreuzberg

Bergmannstrassfest w Kreuzberg może się pochwalić historią bogatą w tradycję.W trzy letnie dni w roku berlińczycy celebrują pokojową koegzystencję wszystkich pokoleń od 1994 roku.Kreuzberg jazzt: Ponad 50 zespołów na 4 scenach.

Bergmannstraße co roku zamienia się w jazz, muzykę i kulturę.Podobnie jak kulinarne propozycje, program muzyczny jest również przyjemnością dla wszystkich zmysłów.Ponad 50 zespołów na scenie w Mehringdamm, scena na Obere Nostitzstraße i na scenie na Zossener Straße są odpowiedzialne za wiele muzycznych atrakcji.Występy dla młodych i starszych odbędą się na Theatebühne Nostitzstraße.W Chamissoplatz zostanie utworzony “namiot dla smakoszy”.

22 czerwca do 22 lipca 2018 r; Niemiecko – Fracuski Festiwal Folklorystyczny

Gdzie? Zentraler Festplatz Berlin, Kurt Schumacher Dam 207,  13405 Berlin

Popularny festiwal folklorystyczny wkracza na 55. rok i jest dalej rozwijany pod nową nazwą “Berliner Volksfestsommer”.Liczne pokazy, muzyka na żywo i wiele innych atrakcji przyciągają zwiedzających do Berliner Volksfestsommer, dawnego niemiecko-francuskiego festiwalu folklorystycznego na centralnym placu targowym w Kurt-Schumacher-Damm.W Volksfest wielu showmenów oferuje szybkie kolejek górskich i wiele przejażdżek, poza tym doskonałe miejsce dla smakoszy i imprezowiczów na letnim Berliner Volksfest. Głównym tematem w 2017 roku jest wioska dla smakoszy i imprezowiczów.Tutaj będziesz podawany z Flammkuchen, Thüringer Rostbratwurst i chlebem ręcznym dla dobrego samopoczucia naszych gości.Najważniejsze są cztery gigantyczne fajerwerki w soboty każdego roku.Oświetlą niebo nad centralną wesołym miasteczkiem.

 

14 czerwca do 15 lipca 2018 r– Fanmaile pod Bramą Brndenburską

Na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej 2018 w Berlinie będzie kolejna strefa kibica z główną sceną i dużym ekranem o powierzchni 80 metrów kwadratowych, który znajduje się bezpośrednio przy Bramie Brandenburskiej, a kolejne 17 dużych ekranów znajduje się 17 czerwca wzdłuż ulicy.Na długości prawie dwóch kilometrów ekrany wideo i monitory z dużym ekranem zapewniają odwiedzającym Fanmeile możliwość oglądania transmisji na żywo z gier podczas publicznego oglądania.

Fanmeile otwiera wstępne mecze niemieckiej drużyny narodowej i mecze w rundzie 16, ćwierćfinał, półfinał i oczywiście finał w dniu 15 lipca 2018 r. Daty rundy wstępnej to:

  • 17 czerwca: Niemcy przeciwko Meksyku (rozpoczęcie o godz. 17.00)
  • 23 czerwca: Niemcy przeciwko Szwecji (rozpoczęcie 20:00)
  • 27 czerwca: Korea Południowa vs. Niemcy (rozpoczęcie 16:00)

 

  1. Czerwca 2018–Rowerem wokół Wielkiej Gwiazdy
Start: 11 godz. w różnych miejscach
Meta: ok. 14 godz. Brandenburger Tor
Od 1977 roku odbywa się wiec, który stał się największą coroczną demonstracją rowerową na świecie.Każdego roku w czerwcu ponad 100 000 osób demonstruje lepsze warunki do jazdy na rowerze i równego korzystania z roweru jako środka transportu.Bądź częścią największej demonstracji rowerowej na świecie i daj swój głos czystym powietrzem i przyjaznym dla rowerów Berlinem!W niedzielę, 3 czerwca 2018 roku, miłośnicy jazdy na rowerze z Berlina i całych Niemiec będą jeździć ze wszystkich stron do Wielkiej Gwiazdy.ADFC Star Rally to protest przeciwko brudnemu powietrzu i miastu, które wciąż jest planowane na samochód.Żądamy, aby jazda na rowerze była atrakcyjna i bezpieczna dla wszystkich!

3 czerwca 2018; Festiwal Ekologicznej Zielonej Ligi

Gdzie? Brama Brandenburska od 11 : 00-19 : 00

Na festiwalu am Brandenburger Tor odwiedzający mogą nie tylko świętować, słuchać muzyki i dobrze się bawić, ale także dowiedzieć się o mobilności przyjaznej dla klimatu, różnorodnych możliwościach oszczędzania energii w domu, baterii słonecznych i przyjaznego dla środowiska transportu publicznego.Muzycy, akrobaci, magicy i artyści akcji zapraszają do kolorowego programu dla całej rodziny.Oprócz muzyki i rozrywki celebryci na scenie dyskutują o zrównoważonych działaniach festiwalowych, wydajnie konsumują i żyją.

 

POLONIA LIVE

2 czerwiec 2018 godz. 20.00- Duet Doraźny Czarne gitary (Tomasz Fetzki, Krzysztof Romejko) “Nad brzegiem czarnej rzeki, czyli melancholia w 13 odsłonach” koncert w kawiarni Regenbogenfabrik.

20 czerwiec 2018 godz.20.00; OstPost: Poezja i gitara Marek Maj & Ryszard Leoszewski czyli poezja i muzyka ze Szczecina ( Regenbogenfabrik)

21 czerwca2018 od 16 – 22.00:Feté de la Musique w Regenbogenfabrik
Lausitzer Straße 22, 10999 Berlin

23 czerwca 2018, godz. 19.00 – Piosenki Anny Germam śpiewa Joanna Nawrot. Koncert biletowany! Kontakt: 030/886 829 20, Miejsce: Szkoła Teatralna Reduta, Gneisenaustr. 41, 10961 Berlin

Opracowała: Krystyna Koziewicz