Nagroda dla Muzeum “Przełomy” w Szczecinie

Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie zostało uznane za najlepszą przestrzeń publiczną w Europie w konkursie European Prize for Urban Public Space 2016. Odważna realizacja Roberta Koniecznego i pracowni KWK Promes zdobyła tę nagrodę ex aequo z renowacją systemu nawadniania w ogrodach termalnych w Caldes de Montbui w Hiszpanii według koncepcji Cavaa Arquitectes. Werdykt jury został ogłoszony 4 lipca 2016 w Barcelonie. To pierwsze takie wyróżnienie dla polskiego architekta.

Gdy w maju 2016 roku inaugurowaliśmy 11. Europejską Noc Muzeów w Szczecinie, pośród bawiących, rysujących, biegających, skaczących, jeżdżących na rowerach i deskorolkach młodych ludzi miałem przeczucie, że wkrótce może się okazać, że ów plac Solidarności będzie najlepszą przestrzenią publiczną, przestrzenią trudnej historii i wolności. Dziś możemy powiedzieć, że ulica Małopolska i plac Solidarności to najlepszy adres w Europie. Filharmonia Szczecińska i Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy czyli najpiękniejszy gmach Europy 2015 (Mies van der Rohe Preis) i urbanistyczna hybryda historycznego kwartału i placu miejskiego – zabudowany plac bez zabudowy czyli MNS-CDP (European Prize for Urban Public Space 2016 ) to miejsca wyjątkowe dla Szczecina, Pomorza Zachodniego i Europy. Miejsca odwołujące się do idei forum, symbolizującego dialog – debatę o przeszłości, współczesności i przyszłości.

Nowy gmach Muzeum ma 1913 m2 powierzchni – to dziś także wydaje się symboliczne, bowiem liczba ta przywołuje na myśl datę 1913 – rok otwarcia Muzeum Miejskiego w Szczecinie – czyli dzisiejszego gmachu Muzeum Narodowego przy Wałach Chrobrego. Ot, 1913 – szczęśliwa liczba, MNS – po prostu szczęśliwa instytucja! Warto też do niej zajrzeć, do wnętrza…

dr Dariusz Kacprzak (Z-ca Dyrektora ds. naukowych Muzeum Narodowego w Szczecinie)