Nasze warsztaty tożsamościowe w Szczecinie

Już jutro w i z Dom Kultury “Klub Skolwin” przeprowadzimy niezwykłe spotkanie. Z młodzieżą z Berlina i Szczecina, będziemy rozmawiać o tożsamości.

O tożsamości, jaką daje nam przynależność, ale i historia miejsca. Wraz z Kinga Rabińska i Gesine Semũ będziemy mówić o niezwykłym domu, jakich na pograniczu wiele. Ten dom przed wojną był miejscem dorastania i radości Niemki Annemarie, która opowiada jak wyglądał jej szczeciński świat – a po wojnie jak straciła wszystko i jak wyjechała z kilkoma teczkami dokumentów pod pachą.

To miejsce zajęła rodzina, która została przywieziona z Syberii. Pani Janina, która opowiada o dniu, w którym przybyła do Szczecina wzruszająco porusza temat położenia się w “czyimś” a jednak “moim” łóżku, używania “czyiś”, a jednak “moich” naczyń o jej domu gdzieś zupełnie indziej, a jednak odzyskanym spokoju.

My House without me to film dokumentalny w reżyserii Magdaleny Szymków, opowiadający historię dwóch kobiet, które w różnych okresach mieszkały w jednym domu. W domu bez nich. Jaki jest Szczecin? Co daje Szczecinowi wrażliwość na te i tysiące innych wspólnych historii? Jak możemy dbać o ich trwałość? Kim w Szczecinie jesteśmy?

Jak te losy się przeplatają i co ten dziwny splot – nam Szczecinianom i Szczeciniankom daje? Szukamy odpowiedzi odwiedzając tytułowy dom, odwiedzając wraz z Michałem ( Michał Rembas) poniemieckie cmentarze i odszukując miejsca, które kiedyś były tym domem z ciepłą pościelą i psem.

Serdecznie polecam film – ku refleksji i pamięci.

Działanie odbędzie się w ramach współpracy ze Stowarzyszeniem Partnerstwa Miast Szczecin – Berlin.

Urodzona na Wołyniu Janina ma 10 lat, gdy wywożą ją z domu do Kazachstanu. Po wojnie jako repatriantka przewieziona zostaje na „ziemie odzyskane”, opuszczane przez deportowanych Niemców. Osiedla się w poniemieckim domu w Szczecinie.…
polishshorts.pl
 W imieniu Stowarzyszenia Städtepartner Stettin warsztatem opiekują się Urszula i Gabriela Bertin.