Reblog o Szymonie Ossowskim

To przez upór szczecinianina prokuratura musi przesłuchać marszałka Kuchcińskiego

Jolanta Kowalewska

Szymon Osowski

Szymon Osowski (ŁUKASZ WĄDOŁOWSKI)

  • 4

Sąd nakazał prokuraturze wszcząć postępowanie i przesłuchać Marka Kuchcińskiego (PiS) w związku z tym, że jako marszałek Sejmu nie wpuścił na sejmową galerię uczestniczek Czarnego Protestu.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu prenumeraty cyfrowej

Sąd wydał takie postanowienie, bo uwzględnił zażalenie stowarzyszenia Watchdog Polska, na którego czele stoi szczecinianin Szymon Osowski. O decyzji sądu informuje portal oko.press w artykule “Sąd:Kuchcińskiemu grożą trzy lata, bo nie wpuścił Czarnego Protestu. Prokuratura musi wszcząć śledztwo”.

Jak podaje redakcja, taką decyzję sąd podjął 3 lutego. Nakazał prokuraturze nie tylko wszcząć postępowanie, ale i przesłuchać marszałka Sejmu. Sąd, uzasadniając swoją decyzję, stwierdził, że marszałek Kuchciński pozbawił grupę obywateli konstytucyjnego prawa swobody dostępu na posiedzenia kolegialnych organów władzy i że „waga naruszenia obowiązków jest znaczna”.

Osowski wystąpił w obronie kobiet z Czarnego Protestu

Decyzja ma związek z zażaleniem jakie na działanie prokuratury złożyła walcząca o jawność życia publicznego organizacja Sieć Obywatelska Watchdog Polska. Na czele tej organizacji stoi prawnik, szczecinianin Szymon Osowski.

Najpierw stowarzyszenie zawiadomiło prokuraturę, że marszałek Sejmu Marek Kuchciński nie wpuszczając kobiet z Czarnego Protestu złamał konstytucyjne prawo obywateli do informacji publicznej. Prokuratura wszczęcia śledztwa odmówiła. Wtedy stowarzyszenie na decyzję prokuratury złożyło zażalenie, które zyskało akceptację sądu.

Osowski: Marszałek złamał fundamentalne prawo obywatela do uczestniczenia w obradach Sejmu

6 października w Sejmie odbyła się debata dotycząca projektu Ordo Iuris, które domagało się wprowadzenia całkowitego zakazu aborcji. W tym dniu w całym kraju odbywały się Czarne Protesty przeciwko próbie nieludzkiego traktowania kobiet.

Biuro przepustek wpuściło do Sejmu tylko kilka kobiet reprezentujących Czarny Protest. Pozostałym kilkunastu marszałek Marek Kuchciński (PiS) zabronił wejść.

– Już mamy pismo od prokuratury, że śledztwo w tej sprawie zostało wszczęte – mówi Szymon Osowski. – Naszym zdaniem zostało złamane fundamentalne prawo obywatela do uczestniczenia w obradach Sejmu, co gwarantuje Konstytucja. Na złamanie tego konstytucyjnego prawa sąd również zwrócił uwagę.

Prokuratura wszczęła śledztwo, ale nie musi uznać, że marszałek Sejmu złamał prawo.

– Po tym co napisał sąd, po tym jak wskazał na łamanie Konstytucji bardzo trudno będzie prokuraturze umorzyć to postępowanie – mówi Szymon Osowski. – Niestety, w obecnej sytuacji politycznej jest to możliwe. Nawet gdyby pojawiły się zarzuty, to mamy kolejny problem. Marka Kuchcińskiego chroni immunitet. Oczywiście idealna byłaby sytuacja, gdyby Sejm wówczas zgodził się na jego uchylenie.

Watchdog Polska pomaga też przy sprawie posiedzenia w Sali Kolumnowej

Jak informuje Osowski, Watchdog Polska zajmuje się również łamaniem prawa do informacji i jawności posiedzeń Sejmu w sprawie przeniesienia obrad parlamentu do Sali Kolumnowej. Chodzi o posiedzenie z 16 grudnia ubiegłego roku, kiedy to do Sali Kolumnowej nie zostali wpuszczeni dziennikarze, nie mogli relacjonować obrad.

– Pomagamy jednemu z dziennikarzy, który do tej Sali Kolumnowej nie został wpuszczony – informuje Szymon Osowski.

Osowski w gronie wpływowych prawników

Szymon Osowski od lat znajduje się w gronie najbardziej wpływowych prawników (coroczny ranking Gazety Prawnej). W Szczecinie zasłynął m.in. walką o jawność umów jakie prezydent miasta zawiera z podmiotami prawnymi i osobami fizycznymi. Zabiegał też o to by Szczecin miał budżet obywatelski. Odniósł skutek. Budżet obywatelski i jawność umów są w Szczecinie realizowane.