Siłaczki w Regenbogenfabrik w Berlinie

Sto lat temu moja babcia miała 20 lat. Była córką rzeźnika z Wielichowa. Skończyła niemiecką szkołę powszechną i szkołę dla przyszłych gospodyń. Pracowała w nowotomyskiej fabryce żarówek, angażowała się społecznie, opiekowała się dziećmi w ochronkach, była członkinią organizacji „Sokół”. Czy była siłaczką?

Wczoraj w Regenbogenfabrik na Kreuzbergu odbyła się berlińska premiera filmu „Siłaczki” („Frauen der ersten Stunde“). Sala kinowa udeokorowana pracami berlińskiej artystki Ani Krenz, wypełniona była po przysłowiowe brzegi. Twórcy filmu Marta Dzido i Piotr Śliwowski ciekawie i wyczerpująco odpowiadali na pytania i opowiadali o kulisach powstania filmu.

Film jest o naszych babciach i prababciach, o których wiemy za mało.
One nie wygrywały wojen, nie robiły polityki, nie studiowały, a przede wszystkim nie miały praw wyborczych.

Moja babcia w roku 1918 miała 20 lat. W odróżnieniu do wiedzy o dokonaniach dziadka, wiem o jej życiu bardzo mało. Była kobietą i należała do tej połowy społeczeństwa, gdzie tylko nieliczne z nich odnotowała historia.
To właśnie te siłaczki, takie jak siostry Zofia i Aniela Tułodzieckie, Maria Dulębianka, Kazimiera Bujwidowa, Paulina Kuczalska-Reinschmit, Zofia Daszyńska-Golińska (jest autorką słów„Praw się nie dostaje, prawa się zdobywa w walce”) i wiele innych wywalczyły sto lat temu równe prawa dla wszystkich bez względu na płeć: „Wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel Państwa bez różnicy płci”

My kobiety nadal walczymy o swoje prawa i krzyczymy jak Zofia Nałkowska ponad 100 lat temu “Chcemy całego życia!”

O naszych babciach i prababciach w czwartek 7 marca o 19:00 w Regenbogenfabrik!!!

Berlińska i niemiecka premiera filmu “Siłaczki”

Organizacja pokazu: Ewa Maria Slaska, Städtepartner Stettin
Organizacja wieczoru: Christine Ziegler, Regenbogenfabrik
Sztuka (na plakacie i na ścianach): Anna Krenz, Ryss i Dziewuchy Berlin
Projekcja: Chris, Regenbogenkino

Finansowanie: Städtepartner Stettin, Fundacja Heinricha Bölla, Warszawa

Piotr Śliwowski (reżyser i autor), Marta Dzido (reżyserka, autorka scenariusza), prof. Magdalena Waligórska (prowadząca dyskusję), Dorota Cygan (tłumaczka)