Symfonia h-moll op. 24 Polonia Ignacego Jana Paderewskiego

 

Symfonia h-moll op. 24 Polonia Ignacego Jana Paderewskiego po raz pierwszy w Berlinie

Bazylika św. Jana Chrzciciela
10965 Berlin, Lillenthalstraße
5

12 sierpnia 2018, godz. 19.00
Wstęp wolny!

 

W berlińskiej Bazylice św. Jana Chrzciciela wykonana zostanie po raz pierwszy w Niemczech, słynna
Symfonia h-moll op. 24 Polonia Ignacego Jana Paderewskiego. To znakomite dzieło interpretować będzie światowej sławy Orkiestra Narodowej Filharmonii Lwowskiej pod dyrekcją prof. Bohdana Boguszewskiego.

prof. Bohdan Boguszewski

Orkiestra Narodowej Filharmonii Lwowskiej

 

Koncert zorganizowany jest w ramach XIV Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum Non Profanum. Festiwal zaliczany jest obecnie do najważniejszych imprez artystycznych w Polsce. Biorą w nim udział wybitni polscy i zagraniczni Artyści. Przybycie Maestro Krzysztofa Pendereckiego na koncert inauguracyjny organizowany w 2013 roku, był najlepszym dowodem uznania dotychczasowych osiągnięć imprezy jak i świadectwem kunsztu artystycznego i międzynarodowej rangi przedsięwzięcia.

Tegoroczna edycja festiwalu, który odbędzie się od 9 do 18 sierpnia w Szczecinie, Berlinie i nadbałtyckim Trzęsaczu, poświęcona jest przede wszystkim twórczości wybitnego Polaka, wspaniałego artysty, kompozytora, dyplomaty i męża stanu – Ignacego Jana Paderewskiego.

Ten wybór nie był przypadkowy, bowiem Sejm RP ustanowił rok 2018 Rokiem Jubileuszu stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, zaznaczając w uchwale, że Jedenastego listopada 1918 roku spełnił się sen pokoleń Polaków – Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i po stu dwudziestu trzech latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata.

Chcielibyśmy, by ten czas wspólnego świętowania spędzić również z Państwem w niezwykłym miejscu, czyli
w berlińskiej Bazylice św. Jana Chrzciciela, gdzie rozbrzmiewać będzie piękna, Symfonia Polonia, w której
I.J. Paderewski symbolicznie zacytował motyw melodii naszego Hymnu „Jeszcze Polska nie zginęła

Serdecznie zapraszamy!