Szczecin Music Fest 2016

Szczecin Music Fest (w skrócie SMF) jest pierwszym szczecińskim festiwalem prezentującym najważniejsze zjawiska wspołczesnej world music (muzyki świata) i jazzu

Po raz pierwszy festiwal odbył się w roku 2004, gościł wtedy m.in. Trio Dino Saluzziego czy Ala di Meolę.

Program Szczecin Music Fest na rok 2016:

WIRUJĄCY DERWISZE

20.04.2016, 19:00, Filharmonia Szczecińska.

Noureddine Khourchid & the Whirling Dervishes of Syria

Zespół z Syrii, składający się z dziewięciu śpiewaków i tancerzy zaprezentuje muzykę i taniec bractwa Mevlevi. Za twórcę tego bractwa uważa się wielkiego mistyka i poetę Dżalaludina Rumiego. Charakterystyczną cechą tego zgromadzenia jest transowa muzyka i medytacja w ruchu, z najbardziej widowiskowym wirowaniem tancerzy wokół własnej osi.

AVISHAI COHEN

30.04.2016, 19:00, Filharmonia Szczecińska

Geniusz kontrabasu. Nagrywa dla legendarnej wytwórni Blue Note, jeden z najciekawszych i najbardziej rozchwytywanych muzyków jazzowych ostatniej dekady. Magazyn Down Beat nazwał go “wizjonerem gatunku” i “jedną z postaci otwierających jazz na nowe obszary”. Kariera artysty rozpoczęła się na dobre od współpracy z Chickiem Coreą. Poza współpracą z Coreą, Cohen nagrywał z wieloma gwiazdami jazzu, m.in. Bobbym McFerrinem, Herbie Hancockiem, Paquito D’Riverą, Danilo Perezem. Pierwsze autorskie projekty i nagrania pojawiły się w 1999r. Od tego czasu Avishai nagrał kilkanaście albumów i wystąpił na wszystkich liczących się festiwalach na świecie.

HABIB KOITE

31.05.2016, 19:00, Filharmonia Szczecińska.

Gwiazda współczesnej muzyki afrykańskiej, stawiany w jednym rzędzie z takimi nazwiskami jak Richard Bona, Salif Keita i Youssou N’Dour. Urodził się w 1958 roku, a szerszą popularność zdobył ma początku lat 90-tych kiedy to jego piosenka “Cigarette Abana” (No more cigarettes) stała się przebojem Zachodniej Afryki. Wpływowy gazeta muzyczna Rolling Stone nazwała go “największą gwiazdą Mali”, a słynne magazyny People, Entertainment Weekly, New York Times, Vanity poświęcały mu obszerne artykuły porównując do wielkich nazwisk muzyki rockowej. Muzyka Habiba łączy malijskie korzenie z wpływami muzyki świata zachodniego.Szczeciński koncert będzie jedynym występem tego artysty w Polsce.

MACY GRAY

04.07.2016, 20:00, Zamek w Szczecinie.

Jedna z największych gwiazd neo soul, wokalistka o bardzo charakterystycznym, chrypliwym, i ciepłym głosie.

Zadebiutowała w 1999 roku albumem „On How Life Is”, z którego pochodzi m.in. przebojowy utwór „I Try”. Po latach kariery muzycznej na swoim koncie ma siedem albumów, ponad 25 milionów sprzedanych płyt, nagrody Grammy, Billboard, MTV i BRIT, a do grona wielbicieli jej talentu należą muzycy Red Hot Chilli Peppers oraz inna soulowa gwiazda Erykah Badu.

W październiku 2014 roku ukazał się najnowszy studyjny album „The Way”.

BUIKA

07.07.2016, 19:00, Zamek w Szczecinie.

Najgorętsze nazwisko świata latynoskiego i jedna z najbardziej rozrywanych gwiazd ostatnich lat. Ktoś napisał o niej: “Nina Simone, Chavela Vargas i Cesaria Evora ukryte w jednym ciele”. Śpiewa, komponuje, pisze teksty. Jej twórczość to wszystko co najlepsze w world music – rytmy latynoskie i afrykańskie, flamenco, soul oraz szczypta jazzu. Buika obdarzona jest niesamowitym, unikalnym głosem – jednocześnie chropowatym i miękkim, niemożliwym do zapomnienie kiedy się go raz usłyszy. Wielokrotnie nagradzana i doceniana (Grammy, Latin Grammy, liczne platynowe i złote płyty), ale największym jej skarbem są bezgranicznie oddani fani. W swojej karierze współpracowała z największymi sławami: Charles Aznavour, Seal, Pat Metheny, Chick Corea, Mariza, Yasmin Levy czy Nelly Furtado.

OMARA PORTUONDO

11.07.2016, 20:00, Zamek w Szczecinie.

Żywa legenda muzyki kubańskiej, wokalistka Buena Vista Social Club. Artystka obchodziła właśnie swoje 85 urodziny! Ciągle z wielkimi sukcesami nagrywa i koncertuje. Trudno w to uwierzyć, ale karierę rozpoczynała jeszcze w latach 40-tych ubiegłego wieku w słynnej Tropicanie. W latach 1953-1967 współtworzyła Cuarteto d’Aida – słynny kubański kwartet wokalny, który miał okazję wystepować z samym Nat King Cole’m. Była doskonale znana znana i podziwiana na całym świecie już na wiele lat przed płytą i filmem “Buena Vista Social Club” (1996). Dopiero jednak ten projekt okazał się największym sukcesem komercyjnym w historii muzyki kubańskiej.

KATIE MELUA & The Gori Women`s Choir

12.11.2016, 19.00, Azoty Arena

Wokalistka sprawnie łączy w swoich piosenkach wpływy muzyki pop, folku, bluesa i jazzowego wokalu. Jej brzmienie porównuje się do stylistyki utworów Nory Jones czy Diany Krall. Artystka ma na swoim koncie sześć studyjnych albumów (w tym cztery mają status wielokrotnie platynowych) oraz liczne nagrody.

Wszelkie informacje o biletach :

tel./fax: 91.4237712, tel. kom.: 515 759 157 od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 17.00

e-mail: bilety@koncerty.com

Przy zamówieniach grupowych oferowane są zniżki.

Bilety dostępne są także na stronie internetowej: www.bilety.fm

 

Zapraszamy!!!

 

Źródło: http://www.szczecinmusicfest.pl/pl/183/program