W katedrze w Güstrow

2 kwietnia 2016. Nawet podczas pobytu w Güstrow, mieście na północy Niemiec, nieopodal Rostocku, znalazłam związki ze Szczecinem. Miasto nosi przydomek Barlachstadt czyli miasto Ernsta Barlacha, którego dzieła znajdowały się również w Szczecinie. Dziś na Cmentarzu Centralnym stoi kopia rzeźby Barlacha Matka Ziemia. Oryginał znajduje się w Güstrow, ale niestety byłam tu tylko półtora dnia na konferencji i nie zdążyłam pobiec do Muzeum Barlacha, ale przerwie na kawę zdążyłyśmy z koleżanką popędzić do Katedry.

aniol3 klein

Wiszący anioł (Schwebender Engel) – dzieło Ernsta Barlacha w nawie bocznej katedry w Güstrow. Anioł ma rysy twarzy słynnej artystki niemieckiej, Käthe Kollwitz. Rzeźba została wykonana w roku 1927 na zamówienie ówczesnego kaznodziei katedralnego, Johannesa Schwartzkopffa, jako pomnik pamięci o poległych w I wojnie światowej. Zawieszono ją uroczyście podczas obchodów siedemsetlecia katedry i dokładnie w dziesięć lat później, za czasów reżimu nazistowskiego, rzeźba, zaklasyfikowana jako dzieło sztuki zdegenerowanej, została usunięta z katedry i oddana na szmelc. Zachowały się jednak trzy odlewy oryginału, które dziś można oglądać w katedrze w Güstrow, w kościele Antonitów w Kolonii i w muzeum w Schloss Gottorf w Szlezwiku.

 

katedra front klein wiosna przed katedra klein

Katedra w Güstrow to typowa przedstawicielka północnoniemieckiego gotyku ceglanego, zbudowana w I połowie XIII wieku.

renesansowe figury-klein

Renesansowy nagrobek ścienny pierwszej żony księcia Ulryka III Meklemburskiego – księżnej Elżbety Duńskiej (zmarła w roku 1576) – i jego drugiej żony, Anny von Pommern-Wolgast (1554–1626), siostry księcia szczecińskiego Bogusława XIII i ciotki nadzwyczaj kochanego w Szczecinie Bogusława XIV.