Warsztaty filmowe “Zeige deine Herkunft!”: 1 lutego – 5 lutego 2016

Co znaczy ojczyzna? W jaki sposób można pokazać swoje pochodzenie? Co powoduje, że różnorodność narodowa jest taka wyjątkowa? Z tymi pytaniami musieli zmierzyć się uczestnicy warszatów filmowych „Zeige deine Herkunft!“ w pierwszym dniu.

Wynikiem wspólnej pracy jest kwestionariusz, który może być wykorzystany w przyszłości. Projekt jest obarczony specjalnym planem treningowym. Dzieci muszą improwizować na scenie w małych grupach i zobrazować najlepiej swoje miejsce pochodzenia. Wreszcie można podzielić uczestników na trzy osobne grupy, które przedstawią własną treść i wiadomość w filmie. Młodzi ludzie chcą sprzeciwić się czarno-białym myśleniem w w naszym filmie „Wir sint bunt!”

„Cisza na planie, kręcimy!”, „Ton ab!“, „Ton läuft!“, „Kamera läuft!“.

Drugi dzień warszatów filmowych poświęcony był technice kamerowania i sprzęcie fotograficznemu oraz najlepszemu oświetleniu, jakości obrazu i dźwięku. Nadszedł czas na ćwiczenie praktyczne w którym każdy po przedyskutowaniu w grupie odegrał swoją rolę i wykonał konretne zadanie.

„I… akcja!” powiedziano w trzecim dniu warszatów filmowych. Uczestnicy pokazali, czego nauczyli się dotychczas i wcielili sie w ich „bohaterów filmowych” np. ludzi, którzy kochają Berlin mimo, iż pochodzą z innego miasta.

Uczestnicy pomyśleli też jak to jest nakręcić swój własny film.

W czwartym dniu warsztatów filmowych „Zeige deine Herkunft!“ uczestnicy w końcu zaczęli kręcić swój pierwszy film. Pomimo deszczu, zimna, niekorzystnych warunków oświetleniowych i niespodziewanych przeszkód, stworzyli wreszcie swój pierwszy film.
Po południu uczestnicy warszatów podzielili się swoimi wyzwaniami i emocjami podczas kręcenia. Motto „Draw my life” dało uczestnikom najważniejsze podstawy ekranizacji swoich własnych, spisanych na papierze pomysłów. Podsumowując krótko, chodzenie z kamerą miało za zadanie przedstwić życiorys uczestników i ich historię pojawienia się w Berlinie. Takie to właśnie sceny będą ukazane w filmie „Zeige deine Herkunft!“.

Dzień czwarty zakończył się fotografią grupową.

Piątego dnia, uczestnicy mieli ważne zadanie – zmontować swoje dzieła, które zostaną zaprezentowane uroczyście na wystawie wiosną

Sprawozdanie w języku niemieckim!

IMG_7708_2IMG_8199_2IMG_8629_2IMG_8976_2