XXI Polsko – Niemieckie Dni Mediów 2018

Polsko-Niemieckie Dni Mediów stwarzają przestrzeń do swobodnej i racjonalnej wymiany poglądów i pokazują, że kluczową kwestią dla rozwoju integracji europejskiej jest dialog i wzajemne ścieranie się poglądów.

W dniach 6-7 czerwca  2028 roku odbyły się  Polsko-Niemieckie Dni Mediów w Stralsundzie w pod hasłem „Czy trzeba wymyślić Europę na nowo?” O zmieniających się relacjach w Polsce, Europie i  na świecie dyskutowali dziennikarze radia, prasy, telewizji, eksperci oraz  politolodzy . Tematy warsztatów koncentrowały się wokół etyki dziennikarskiej, współpracy regionalnej, mediów społecznościowych – na ile mogą one zastąpić media tradycyjne. Wiele mówiło się o stuleciu odzyskania przez Polskę niepodległości – z perspektywy polskiej i niemieckiej.

Dni Mediów Polsko-Niemieckich zaingurowała  debata  o zmieniającej się Europie. „Europa nie jest raz na zawsze wymyślonym i skończonym tworem, zawsze myśli po nowemu. Żyjemy w czasach, gdzie wolna prasa, wymiana myśli,  krytyczne dziennikarstwo o rządzących potrzebuje argumentacji merytorycznej. Szczególne znaczenie mają dobre partnerstwa miast oraz współpraca przygraniczna” – powiedział podczas otwarcia prof. Joachim Rogall, prezes zarządu Fundacji im. Roberta Boscha. Także o  tym, że o demokratyczne wartości należy stale zabiegać mówiła dr Anna Hofmann, kierowniczka programowa ZEIT-Stiftung Ebelin und Gerd Bucerius, która w swoim wystąpieniu poruszyła kwestię poszanowania praw człowieka przez kraje we wschodnich częściach Europy, w tym Polski.

Gospodarze tegorocznych Polsko-Niemieckich Dni Mediów – prorektor Hochschule Stralsund, prof. Dirk Engel i rzecznik prasowy Meklemburgii-Pomorza Przedniego, Andreas Timm – zwrócili uwagę na poszanowanie pluralizmu i postępujący rozwój nowych mediów oraz wynikającą z niego potrzebę uczenia się rzetelnego dialogu i racjonalnej argumentacji. Z kolei dyrektor grupy medialnej NDR, Lutz Marmor, postulował niezawisłość i apolityczność dziennikarstwa, nie szczędząc komentarzy na temat sytuacji polskich mediów publicznych: „Misja mediów publicznych powinna polegać na krytycznym stanowisku wobec działań możnych tego świata” – podkreślał  Marmor.

„Jaka ma być Europa? Republika europejska czy Europa narodów?” – zastanawiała się dr Constanze Stelzenmüller, publicystka i prawniczka związana z Fundacją im. Roberta Boscha. Jak zauważyła, nigdy dotąd w stosunkach transatlantyckich nie mierzyliśmy się z pytaniem, czy Europa i Ameryka mają nadal tyle wspólnego, aby działać razem. Ameryka wciąż jest ważna dla Europy  z którą  warto kontynuować dialog pomimo różnicy poglądów.

Według Stelzenmüllera  integralność Unii Europejskiej jest bardzo ważnym faktorem dla pokojowego współistnienia, jednakże nie można wobec niej pozostać bezkrytycznym, czemu daje wyraz relacjonując starcie dwóch koncepcji rozwoju Europy – autorstwa Angeli Merkel i Emmanuela Macrona.

Problemy Europy z bardziej lokalnej, środkowoeuropejskiej perspektywy zaprezentował drugi z uczestników debaty,  prof. Marek Cichocki, dyrektor programowy Centrum Europejskiego w Natolinie. Cichocki podkreślił, że  Europa znajduje się na poważnym zakręcie w dotychczasowej historii. Problem dotyczy przyszłości Europy, bardziej niż wielka polityka powinno interesować się procesami zachodzącymi w europejskich społeczeństwach: „Aby dostrzec problemy, z jakimi się mierzymy, powinniśmy wyjechać z Brukseli i przyjrzeć się temu, co dzieje się w państwach członkowskich – kwestie tożsamościowe i przeobrażenia wartości zaważą na przyszłości Unii”.

Sporo kwestii, które pojawiły się w debacie, pokazało, że należy intensywniej rozmawiać o problemach Europy, także Polski.  Niestety, coraz częściej w relacjach polsko-niemieckich daje się zauważyć  brak  lub bojkot cyklicznych projektów typu forum dyskusyjnych, jak choćby  Dni Mediów Polsko-Niemieckich, gdzie nie było przedstawicieli z polskiej dyplomacji. Całe szczęście, że coraz większą wagę strona niemiecka przywiązuje do współpracy regionalnej m.in. Miast Partnerskich, jak w przypadku Staedtepartner-Stettin, które podczas Dni Mediów w Stralsundzie miało swoje stoisko. W dzisiejszych,  trudnych czasach, w obu społecznościach coraz bardziej ceni się dialog obywatelski, który  dobrze służy wzajemnemu poznaniu się i pokojowemu współistnieniu.

Uroczystym akcentem Dni Mediów było wręczenie Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego. Ogłoszenie zwycięzców i wręczenie nagród odbyło się 6 czerwca 2018 r. podczas uroczystej Gali w Katharinenkloster Remter w Stralsundzie z udziałem pani premier kraju związkowego, Manueli Schwesig, i nadburmistrza miasta Stralsund, dra Alexandra Badrowa.

Dziennikarze biorący udział w konkursie w swych relacjach koncentrowali się na przybliżaniu sąsiadom życia po obu stronach granicy. To szczególne zaangażowanie wyróżnia Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską. To bardzo cenna inicjatywa, jaką jest konkurs, który propaguje rzetelność informacji, wolność słowa bez konieczności ustawiania się pod jakąkolwiek ideologię partyjną. Tej formuły dziennikarze muszą strzec, jako oka w głowie, ażeby nie dopuścić do  zniekształcania realnego świata, dezinformacji i manipulowania faktami.

Spośród ponad setki nadesłanych prac, nominację otrzymało trzydzieści materiałów. Kategorie, w których zostały ocenione to: Prasa, Radio, Telewizja, Multimedia/Online oraz Dziennikarstwo na Pograniczu. Ostatnią z nich ufundował kraj związkowy Meklemburgia-Pomorze Przednie. Nagrodą w każdej kategorii było pięć tysięcy euro. Nagroda istnieje od roku 1989, od pięciu lat – nosi imię Tadeusza Mazowieckiego. Organizatorzy chcą, żeby konkurs przyczynił się do szerzenia wiedzy o stosunkach polsko-niemieckich i do umacniania dialogu między sąsiadami.

Pani premier  mówiła, że ważne jest, by pokazać, że opowiadamy się za wspólnymi wartościami, które wywalczyli Europejczycy, dziękując  nominowanym za współudział w budowaniu porozumienia polsko-niemieckiego.

Zwycięzcy XXI Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego:

Kategoria Prasa: Jacek Harłukowicz, Gazeta Wyborcza / Duży Format: Jestem patriotą: Sieg heil!

Kategoria Radio: Jan Pallokat, RBB-ARD-Studio Warschau oraz RBB Inforadio: Erzfeind oder Partner? Das zerrissene Deutschland-Bild der Polen

Kategoria Telewizja: Ingo Dell, MDR Geschichte, Dokumentationen und Osteuropa: Die Karawane der Pflegerinnen

Kategoria „Dziennikarstwo na Pograniczu“: Friederike Witthuhn i Peter Schmidt, NDR Landesfunkhaus Mecklenburg-Vorpommern Nordmagazin – Land und Leute: Land und Leute Pomerania – Deutsch-polnisches Grenzfest.

W nowej kategorii Multimedia / Online zwyciężyła praca Eweliny Karpińskiej-Morek, Interia / Fakty oraz Deutsche Welle / redakcja polska: Z niej już jest Niemka.

Galę Finałową Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego zakończyło przekazanie pałeczki organizacyjnej. W przyszłym roku kolejna edycja Dni Mediów odbędzie się po polskiej stronie – w województwie dolnośląskim.