Miejsca kultury

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Taras widokowy na wieży Bazyliki

Zwiedzanie Szczecina warto rozpocząć z lotu ptaka. Wieża widokowa w Bazylice Archikatedralnej św. Jakuba Apostola uwalnia wyobraźnię na temat tego fascynującego miasta z wysokości 56 m. Po krótkiej podróży winda (z przesiadka) dostajemy się do pomieszczenia z widokiem na Szczecin, które służy równocześnie za wystawę fotografii jego najokazalszych budynków. Perspektywa z wieży pozwala ocenić rozmiar miasta i rozłożyć siły na jego zwiedzanie. Tuż obok położona jest imponująca Akademia Sztuki (Stettiner Akademie der Kunste). W neobarokowym gmachu Pałacu pod Globusem studiują młodzi artyści z całej Polski. W podziemiach Akademii mieści się galeria ZONA Sztuki Aktualnej, gdzie debiutanci stawiają pierwsze kroki. ZONA gościła takie nazwiska, jak Dominika Olszowy czy Przemek Piniak. 


Adres: Swietego Jakuba Apostola 1. 70-543
Godziny otwarcia: pon-niedz 10:00-18:00
Ceny: 15 PLN
http://katedra.szczecin.pl/taras-widokowy(2)

Teatr Współczesny na Wałach Chrobrego

Wielbiciele selfie i instagrama nie przepuszcza okazji, aby zachwycić followersow iscie paryskimi widokami. Z wybudowanej w 1902 r. promenady prowadzą w dol, ku wodzie, okazałe schody. Warto zwrocic uwage na repolonizacje herbów, ktore przed wojna wyliczaly miasta unii haenzatyckiej, a teraz chwalą jakże swojsko brzmiące Konin i Gniezno. Wśród budowli zdobiących promenade warto odwiedzić Teatr Współczesny. W ostatnim czasie przyspieszył on z produkcją nowych premier i od razu wskoczył na wysoką pozycję pośród ważnych scen w Polsce. Premiery takie, jak EDUKACJA SEKSUALNA i SPARTAKUS. MIŁOŚĆ W CZASACH ZARAZY podbiły serca publiczności lokalnej i przyjezdnej. Nastawienie na kontakt z otaczającą nas rzeczywistością, etyczny wymiar pracy artystycznej i dobra komunikacja z mediami sprawia, że Teatr Współczesny stanowi obowiązkowy punkt na kulturalnej mapie Szczecina. 

Adres: Waly Chrobrego 3. 70-500
Godziny otwarcia: wt-niedz
Ceny: od 49 PLN
http://www.wspolczesny.szczecin.pl

Muzeum Narodowe na Wałach Chrobrego

W Muzeum Narodowym można ogladac dzieła sztuki dawnej oraz współczesnej, zabytki archeologiczne, nautologiczne, etnograficzne, a także cenne numizmaty. Misja muzeum jest współtworzenie tozsamosci regionalnej i narodowej Pomorza Zachodniego. Lecz pamiętajcie, że na podroz w glab czasu należy poświęcić co najmniej 4 godziny. Skromniejsze i bliższe czasom współczesnym jest Muzeum Historii Szczecina przy Nowym Rynku. Dlaczego łatwiej napotkać przykłady gotyku i renesansu w miejskiej architekturze Szczecina niż późniejszych epok? Na te i inne pytania odpowie wystawa przy ul. Księcia Mściwoja II 8. 

 


Adres: Wały Chrobrego 3. 70-500
Godziny otwarcia: 10:00-18:00 (poniedziałki zamknięte)

Ceny: bilet normalny 15 PLN, bilet ulgowy 8 PLN
muzeum.szczecin.pl

Lunch pośród zieleni i Ogrody Śródmieście

Szczecin może się poszczycić wieloma miejscami zielonymi, które otwarte są cały rok. Park im. Jana Kasprowicza to prawdziwa duma Szczecina i rezerwuar świeżego powietrza. Nieopodal jeziorka Rusałka stoi rzeźba Ogniste Ptaki Władysława Hasiora, która stanowi popularne miejsce spotkań. Metalowe stworzenia zbierają się do lotu, choć wielkie koła zębate i szprychy przywołują jakże odmienne, ludzkie skojarzenia. Ze skarpy, na której stoi dzieło sztuki, rozpościera się romantyczny widok na secesyjne domy ulicy Juliusza Słowackiego. Jeśli pogoda nie dopisze, można udać się do Ogrodów Śródmieście, kulturalnego hubu i koncertowni. Ogrody tetnia zyciem i trzymają rękę na pulsie, czego dowodzą zabawne wydarzenia jak choćby jubileusz… Paprykarza Szczecińskiego.

 

Adres: Wielkopolska 19, 70-451
Godziny otwarcia: 15:00-00:00 (w weekendy dłużej)

Ceny: 20-40 PLN
instagram.com/ogrodysrodmiescie/

Najstarsze kino na świecie

Kino studyjne Pionier szczyci się statusem pierwszej tego typu atrakcji… na świecie, co potwierdza Guinness World Records – CERTIFICATE. Otwarte we wrześniu 1909 roku kino puszcza ambitne nowości, uzupełniając bogata, choć komercyjna oferte filmowa miasta o pozycje oscarowe i rodzime. Dobrego imienia kinematografii broni także kino w Zamku Książąt Pomorskich. Kino ZAMEK przy Korsarzy 34 wyświetla pozycje festiwalowe i studyjne, często twórców młodego pokolenia. W temacie początków współczesnej kultury wizualnej funkcjonuje także Altana 1893 – przedwojenne studio fotograficzne i zabytek techniki, otwarte dla miłośników sztuki filmu. Altana 1893 mieści się na ostatnim piętrze kamienicy przy ul. Edmunda Baluki 24.

 

Adres: al. Wojska Polskiego 2, 70-471
Godziny otwarcia: 7 dni w tygodniu do wieczora

Ceny: przystępne
https://www.kino-pionier.com.pl/nasze-kino

Solidarność w Stoczni Szczecińskiej i… wesołe miasteczko

Szczecin zapisał się zlotymi zgloskami w polskim marszu ku demokracji. W Szczecinie pierwszy strajk rozpoczął się 18 sierpnia 1980 r. w Stoczni Remontowej im. Adolfa Warskiego. 19 sierpnia na ulice Szczecina nie wyjechały autobusy i tramwaje. Władze komunistyczne zdecydowały się na podjęcie negocjacji. Najgroźniejszym dla władz postulatem było żądanie utworzenia niezależnych związków zawodowych. Twarde negocjacje trwały niemal dwa tygodnie. Szczecin wyprzedził tym samym Gdansk, gdzie Lech Wałęsa podpisał porozumienie z władzą dzień później. Warto udać się do słynnej stoczni, aby podziwiać olbrzymie suwnice bramowe i dźwigi, które służyły budowie okrętów. Niedaleko znajduje się wesołe miasteczko HOLIDAY PARK, którego charakterystyczny Wheel of Szczecin widoczny jest z Wałów Chrobrego.

 

Adres: ul. Tadeusza Apolinarego Wendy, 71-899
Godziny otwarcia: od czerwca do września 

Ceny: 25 PLN – 40 PLN
https://pojawi.pl/holiday-park-szczecin-2023

Filharmonia Szczecińska im. Mieczysława Karłowicza

W śnieżnobiałym budynku w sercu miasta mieści się siedziba orkiestry symfonicznej pod batutą Rune Bergmana i Marii Sydor. Program Filharmonii Szczecińskiej odzwierciedla najważniejsze nurty w europejskiej i światowej muzyce orkiestrowej. Miasto, nie az tak bardzo oddalone od Sztokholmu czy Oslo, przyciaga najwieksze gwiazdy muzyki klasycznej, w tym wybitnych kompozytorow. Cena biletow sięga 120 złotych za koncerty specjalne, 55 złotych za wydarzenia repertuarowe, 40 złotych za jazz i jedyne 20 złotych za muzyczne spotkania edukacyjne. Budynek Filharmonii, który zdobył Nagrodę Unii Europejskiej dla Architektury Współczesnej, stanowi wizytówkę miasta. Dla posiadaczy chudszego portfela polecamy Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego (ul. Wyspiańskiego 1). Współczesne kawałki i nieśmiertelne klasyki, w tym tradycyjne pieśni religijne naszej części Europy udowadniają niezmiennie wysoki poziom chóru prowadzonego przez prof. Szymona Wyrzykowskiego.

 

Adres: Malopolska 48. 70-515
Godziny otwarcia: 7 dni w tygodniu

Ceny: 55 PLN – 35 PLN
instagram.com/filharmoniaszczecin?igshid=MzRlODBiNWFlZA==

Pamiątka muzyczna z Violettą Villas

Mówili o niej: glos epoki atomowej. Związana ze Szczecinem polska diva nagrała ponad 300 piosenek w dziesięciu językach. Płyty winylowe z Ave Maria w jej wykonaniu to prawdziwy rarytas, materiał na prezent. Warto udać się po niego na Pogodno, do kameralnego sklepu z winylami. Pogodno to zielone i spokojne miejsce, w ktorym narodzil sie gitarowy zespół o nazwie… Pogodno. Na tym nie kończą się powody, aby udać się po nagranie na czarnym dysku. Sklep oferuje możliwość odrestaurowania starych nagrań, wyprostowania pogiętych płyt i serwisu urządzeń. Słowem: uratowania minionej epoki i zabrania kawałka muzycznego świata ze soba. 

 

Adres: Okrzei 5a
Godziny otwarcia: pon-pt 9:00-16:00

Ceny: przystępne
https://www.winyle.pl

Galeria Trafostacja Sztuki

TRAFO to jedno z najmodniejszych miejsc kultury w mieście, szczycące się mianem post-instytucji. Może dlatego znajduje się na końcu naszej listy, gdyż nikomu nie trzeba Trafostacji przedstawiać. TRAFO zajmuje się prezentacją i edukacja sztuki współczesnej. W jej radzie programowej zasiada m.in. Katarzyna Górna i Anda Rottenberg. Wystawy, cykle, wykłady, performance – wydaje się, że aktywnościom tej instytucji nie ma końca. Do tego spotkania z kuratorami i filozofami, a także księgarnia, w której można przeglądać książki pijąc dobrą kawę. Punkt obowiązkowy. W piątki i soboty TRAFO organizuje zwiedzanie w godz. 18:00-21:00 (drugi bilet za złotówkę).

 

Adres: Świętego Ducha 4. 70-205
Godziny otwarcia: 11:00-19:00 (w poniedziałki zamknięte)

Ceny: 16 PLN – 8 PLN
https://trafo.art/

Dom Kultury 13 Muz

Coś dla dzieci, młodzieży i rodzin. Dom Kultury 13 Muz odstaje od stereotypu: rozświetlone kolorami okna, nieustanny ruch uczestników spotkań, centralna lokalizacja i przebogaty program. 13 Muz oferuje jazzowe wieczory, warsztaty dla dzieci, naukę tańca, spotkania z wolontariuszami, premiery amatorskich grup teatralnych, zajęcia jogi, cykliczne spotkania, wystawy sztuki w dwóch własnych galeriach… i mozna tak wymieniac. Pracownicy miejskiej instytucji znajdują czas na prowadzenie własnego kanału youtube. Biorac pod uwage, ze oryginalnych olimpijskich muz było 9, a następnie dodano muzy Filmu (10.), Telewizji (11.) i Gier Wideo (12.), można stwierdzić, że trzynasta rzeczywiście wynaleziono w Szczecinie.

 

Adres: plac Żołnierza Polskiego 2, 70-551
Godziny otwarcia: 9:00-17:00

Ceny: na ogół wstęp darmowy
https://13muz.eu/zespol-domu-kultury-13-muz/

Kto za tym stoi?​

Radek

opis

Gabriela Bierzynski

Social-Media-Management
WordPress
Reklama

Dorota Kot

Menadżerka kultury

Cora Litwinski

Tłumaczenie

Podobało ci się?
Odezwij się!

Tag, link, email, tekst – wszystko jest dozwolone! Odezwij sie do nas!