Różnice pomiędzy podwórkami w Berlinie i w Szczecinie
Działacze, którzy dwadzieścia lat temu angażowali się lub teraz się angażują na rzecz zielonych podwórek Szczecina wymienili następujące różnice między berlińskimi i szczecińskimi zielonymi podwórkami:
- Zaangażowanie mieszkańców w Niemczech jest o wiele większe. W Szczecinie brakuje oddolnej inicjatywy.
- Podwórka w Berlinie są pełne życia, rosną w nich warzywa, leżą zabawki dla dzieci, w Szczecinie tego życia na podwórku jednak brakuje.
- Mieszkańcy w Berlinie znają się o wiele lepiej z sąsiadami, podczas gdy sąsiedzi w Szczecinie nie znają się tak dobrze.
- Pomimo podobieństw rozwiązań architektonicznych, podwórka w obu miastach różnią się pod względem struktur społecznych i historią rozwoju po wojnie i w czasach socjalistycznych. Zdaniem jednego z respondentów, mieszkańcy kamienic w Szczecinie mieli od początku gorsze warunki. Budynki były źle zarządzane, zaniedbane, „poniemieckie”. Nikt o nie nie dbał. Jak pojawiła się możliwość posiadania własnego mieszkania w kamienicy oraz powstały wspólnoty, sytuacja się poprawiła:
„Kiedyś podwórko to była przestrzeń niczyja, a niczyjego nikt nie lubi”.
- Wysokość dotacji w Berlinie i Szczecinie znacznie się różniły. Dotacje na Kreuzbergu były niższe, co jest lepszym rozwiązaniem, bo w Polsce czasem inwestycje i dotacje są zbyt wysokie. Lepiej byłoby podzielić pieniądze na więcej podwórek.
- W Szczecinie mniej angażowali się artyści niż w Berlinie, ale to się zmienia.